Create/pl

From The Battle for Wesnoth Wiki

Jesteś zainteresowany tworzeniem własnych scenariusz i kampanii? Jedną z głównych zalet gry Battle for Wesnoth jest jej otwartość. Gracze mogą z łatwością tworzyć nowe mapy, jednostki, rasy, scenariusze, grafikę, muzykę, całe kampanie i wiele wiele więcej. Dostęp do plików gry jest na swój sposób tak prosty, jak i trudny; jeśli masz choćby prosty edytor tekstowy, posiadasz narzędzie pozwalające na wszelkie zmiany. Jednakże nauka WML (ang. Wesnoth Markup Language) wymaga pewnego wysiłku. Ta sekcja przeprowadzi Cię przez proces tworzenia i rozprowadzania własnych dodatków.

Wstęp

Zanim cokolwiek zmodyfikujesz albo dodasz, istotne jest, abyś rozumiał w jaki sposób gra przechowuje dane. Ten artykuł tłumaczy strukturę folderów gry, oraz wprowadza pojęcie folderu userdata.

Nie jest on nadmiernie przesiąknięty informacjami, lecz zaznajomienie się z nim jest praktycznie konieczne do możliwości pracy nad własnymi dodatkami.

Co i jak mogę tworzyć?

wesnoth-1.11.8-4-175.jpg

Edytor map

Możliwości tworzenia nowych dodatków do Battle for Wesnoth są ograniczone tylko wyobraźnią ich autora. Poniższa lista oferuje szybki dostęp do stron ze szczegółowymi informacjami na temat edycji i tworzenia różnych elementów gry.

Fanowskie dodatki

wesnoth-1.6-2-175.jpg

Edytor map

Na forum Wesnoth można znaleźć zarówno wiele fanowskich dodatków jak i dyskusje o nowych i aktualnych projektach. Przykładowe działy na forum (po angielsku), które mogą okazać się przydatne lub/i interesujące:

Strony na wiki poświęcone fanowskim dodatkom:

Jeśli chcesz puścić wodze fantazji bez intencji do tworzenia całej kampanii zajrzyj to tego tematu: Abandoned campaigns. Jest on w języku angielskim, ale zawiera dyskusję o porzuconych projektach, które można przejąć i dokończyć po swojemu. W tym celu warto też zajrzeć na listę dodatków. Dokończenie zaczętej kampanii powinno być łatwiejsze i szybsze, szczególnie dla kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z WML.

Świat Wesnoth

xijf2.png

Mapa Wesnoth i okolic

Nie wszystkie kampanie mają miejsce w uniwersum Wesnoth, ale większość tak. Jednakże trzeba przyznać, że kampanie, które rozgrywają się gdzieś w świecie Wesnoth mają swój niepowtarzalny klimat. Wystarczy wybrać epokę oraz miejsce na mapie, i opowiedzieć własną historię. Poniższe tematy zawierają podstawowe informacje na temat świata Wesnoth.

Przydatne linki

This page was last edited on 12 August 2017, at 02:26.