Defense and resistance/sk

From The Battle for Wesnoth Wiki


Aký je rozdiel medzi obranou a odolnosťou? Prečo majú niektoré jednotky dobrú obranu, zatiaľ čo iné majú dobré odolnosti? Tak napríklad, v Aliancii Knalgy sú trpaslíci s dobrou obranou v horách, ale nedokážu sa dobre brániť s lesoch. Banditi sú ľahko zraniteľní, ale je veľký problém ich zasiahnuť.

Obrana

Obrana v Bitke o Wesnoth znamená, že každá jednotka na hre má šancu vyhnúť sa útoku. Povedané jednoducho: jednotka s lepšou obranou má viac šťastia a častejšie sa vyhne útoku. Jednotky majú odlišnú obranu na rôznych terénoch.

core%24images%24units%24elves-wood%24ranger.png

Rebeli majú prístup k Elfskím Hraničiarkam. Tie majú množstvo skúseností v prežívaní v lesoch, kopcoch a podobne. Takže takáto hraničiarka sa dokáže kryť veľmi dobre v týchto terénoch a je len malá šanca, že juniekto s mečom alebo s lukom zasiahne. Na rovine sa však nemá za čo kryť. Obrana je 40%, takže z 10 útokov túto jednotku pravdepodobne zasiahne 6, zatiaľ čo pravdepodobne 4 útoky pôjdu mimo. V lesoch je jej obrana až 70%, takže hraničiar tu môže ostať oveľa dlhšie ako na rovine.

core%24images%24units%24merfolk%24spearman.png

Iná jednotka, ako napríklad tento Morský Kopijník sa bude brániť inak. Morskí kopijníci sú všeobecne slabí v horách či kopcoch. Do vysokých hôr sa dokonca ani nemôžu dostať. Na druhú stranu, keď prebiehajú boje vo vode, táto jednotka je lepšia ako elfské hraničiarky. Jeho obrana je 50% v hlbokej vode, 60% v plytkej vode a dokonca 70% v pobrežných útesoch.

Odolnosť

Odolnosť hovorí o tom, čo sa stane, keď útok prejde a iná jednotka je zranená. Takže keď je jednotka napadnutá, niektoré útoky (množstvo záleží na obrane na konkrétnom teréne) zrania jednotku. Odolnosť znamená, že niekedy meč a palica urobia odlišné poškodenie konkrétnej jednotke. Inými slovami, niektoré jednotky majú brnenie, ktoré dobre chráni proti kopijám, ale je takmer nanič proti kladivám či ohnivým guliam. Podobné jednotky majú podobné odolnosti.

core%24images%24units%24undead-necromancers%24dark-sorcerer.png

Toto je temná mágyňa. Veľmi nebezpečná jednotka pri útočení. Obrany sú priemerné, rovnako ako odolnosti. Sečné, Bodné, Tupé, Ohnivé a Mrazivé zbrane urobia to isté poškodenie. Jediný rozdiel je v Mystickom poškodení. Pretože ide o bežného človeka, všetky útoky jej môžu ublížiť rovnako, s výnimkou mystických útokov. Mystické útoky sú dobré proti kostlivcom, drakom a celkovo ku všetkému "magickému". Temná mágyňa má odolnosť 20% proti mystickým útokom, takže útok so silou 10 urobí menšie poškodenie, iba 8..

core%24images%24units%24drakes%24fire.png

Veci sa skomplikujú s týmto Ohnivým Jašterom. Vo všeobecnosti je veľmi ľahké trafiť jaštera (majú slabú obranu na väčšine terénov), ale ich odolnosť je veľmi dobrá proti niektorým útokom, zatiaľ čo proti iným je naopak veľmi zlá. Tu je prehľad jeho odolností proti všetkým 6 typom zbraní.:

Sečný Bodný Tupý Ohnivý Mrazivý Mystický
10% -10% 20% 60% -40% -30%

Nepriateľský jašter môže použiť svoj oheň proti tomuto jašterovi. Útok so silou 10 bude znížený o 60%, takže sa stratia len 4 body života. Naopak, temná mágyňa s jej mrazivým útokom je oveľa nebezpečnejšia. Jašter má -40% odolnosť voči mrazu. Útok so silou 10 by ublížil jašterovi celkovo o 14 bodov zdravia.

Presné a magické útoky

Jednotky s presným útokom sú veľmi dobré proti jednotkám, ktoré sa efektívne bránia v dobrom teréne. Ich šanca na zásah je veľmi vysoká, až 60%. Takže ukrytá elfská hraničiarka bude rovnako zraniteľná v lese ako na rovine. Presné útoky sa počítajú len pri útočení, nie pri bránení.

Magické útoky sú ešte efektívnejšie. Útok má až 70% šancu na trafenie súpera, a to tak v útoku, ako i v obrane.

core%24images%24units%24elves-wood%24ranger%2Bfemale.png

Elfská hraničiarka bude mať nasledovné hodnoty obrany:

Les
(normálne útoky)
Les
(presné útoky)
Les
(magické útoky)
70% 40% 30%
core%24images%24units%24undead-skeletal%24revenant%24revenant.png

Ak chcete rýchlo zabiť dôležitú jednotku, pozrite si jej profil. Najrýchejšia možnosť je útok viacerými jednotkami s magickými útokmi správneho typu. 6 mágov zabije túto nemŕtvu jednotku rýchlo, pretože ich ohnivé a mystické útoky sú výborné proti kostlivcom. A aj keď sa kostlivec bude pokúšať vyhnúť útokom, terén mu proti mágii vôbec nepomôže.

TIP: Jednotky s vysokou obranou a malým počtom životov, ako napríklad banditi, sú výborným cieľom pre mágov a iné jednotky s magickými útokmi.

This page was last edited on 16 March 2021, at 16:16.