Difference between revisions of "EditingWesnoth/cs"

From The Battle for Wesnoth Wiki
(Initial version of Czech translation)
 
 
Line 1: Line 1:
 
{{Translations}}
 
{{Translations}}
  
Pokud chcete vytvářet rozšíření do Wesnothu, tak potřebujete znát, kde se nachází herní soubory a kam můžete vložit své. Tato stránka Vám objasní, jak najít složku <b>data</b>, která obsahuje základní herní soubory a <b>userdata</b>, která obsahuje uživatelská rozšíření. Dále zde bude vysvětleno, jak s čím pracovat.
+
Pokud chcete vytvářet rozšíření do Wesnothu, tak potřebujete vědět, kde se nachází herní soubory a kam můžete vložit své. Tato stránka Vám objasní, jak najít složku <b>data</b>, která obsahuje základní herní soubory a <b>userdata</b>, která obsahuje uživatelská rozšíření. Dále zde bude vysvětleno, jak s čím pracovat.
  
 
<div class="thumb tright"><div>
 
<div class="thumb tright"><div>

Latest revision as of 06:52, 7 April 2018


Pokud chcete vytvářet rozšíření do Wesnothu, tak potřebujete vědět, kde se nachází herní soubory a kam můžete vložit své. Tato stránka Vám objasní, jak najít složku data, která obsahuje základní herní soubory a userdata, která obsahuje uživatelská rozšíření. Dále zde bude vysvětleno, jak s čím pracovat.

wesnoth-1.11.7-1-175.jpg

Umístění

Nejjednodušší cesta, jak nalézt vaše složky je jít do Nastavení → Obecné → Cesty. Odsud můžete jednoduše cesty jednoduše zkopírovat a zobrazit si dané složky ve vašem prohlížeči souborů. Pokud chcete vidět detailnější vysvětlení cest pro váš operační systém, tak si přečtěte sekci Jak se tam dostat.

The game data directory

Tam, kde je vaše hra nainstalována můžete najít spoustu dalších složek data, music, sounds, images. Zbytek složek je nepodstatný pokud nejste vývojář který chce vylepšit hru samotnou. Kromě data, jsou zde obsaženy soubory pro hru, ale né pro tažení.

Uvnitř složky data můžete najít spoustu dalších složek jako: campaigns, multiplayer, core. Tyto složky obsahují hlavní tažení, multiplayer mapy a scénáře a všechny příslušenství používané v rozšířeních. Můžete si prohlédnout obsah, kde naleznete informace o tom, jak jsou naprogramované hlavní kampaně a mapy. Ve složce core můžete najít další složky music, sounds, images. Zde můžete najít věci potřebné k vytvoření vašeho rozšíření.

Poznámka: Tyto složky nejsou místem, kam můžete dávat svůj obsah během vytváření rozšíření. Tyto soubory by jste měli dávat do vaší add-on složky uvnitř userdata.

Na této wiki stránce pojmy "game data", wesnoth/data, nebo ./data odkazují do složky wesnoth/data. Pojmy "core folder" nebo core odkazují do složky wesnoth/data/core directory.

Jak se tam dostat

Windows

 • Na 32-bit počítačích: C:\Program Files\Battle for Wesnoth <version>\data
 • Na 64-bit počítačích: C:\Program Files (x86)\Battle for Wesnoth <version>\data

Poznámka: C odkazuje na diskový oddíl, kde jsou nainstalovány Windows. Pokud vaše kopie Windows není na C, nebo je Wesnoth nainstalován do jiného umístění, tak výše uvedené cesty nemusí odpovídat těm vašim. Pokud si nepamatujete, kam jste hru nainstalovali, tak klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku Wesnothu, otevřete si vlastnosti a klikněte na tlačítko "Najít Cíl".

Mac OS X

 • Control+click na ikonku aplikace. Vyberte "Zobrazit obsah balíčku" a pak se navigujte do "Contents""Resources".

Linux

 • Vlastní buildy: /usr/local/share/wesnoth
 • Debian/Ubuntu balíčky, nebo emerge (Gentoo): /usr/share/games/wesnoth
 • Distibuce odvozené od Red Hat Linuxu. Hlavně (openSUSE, Fedora): /usr/share/wesnoth
 • Arch Linux: /usr/share/wesnoth
 • Mandriva: /usr/share/games/wesnoth
 • Slackware Linux: /usr/local/share/wesnoth

V terminálu můžete použít příkaz wesnoth --path k zobrazení složky herních dat.

BSD

 • OpenBSD balíček: /usr/local/share/wesnoth

Příkaz wesnoth --path funguje také.

Adresář uživatelských dat

Adresář uživatelských dat je nejdůležitější pro tvůrce obsahu. Uvnitř se nachází soubor s vaším nastavením, vlastné mapy, uložené hry, WML cache a další data související s uživatelským obsahem. Na této wiki stránce "user data" a userdata/ odkazují na tuto složku.

Hra při startu prohledává následující umístění:

 • userdata/data/add-ons - rozšíření, které jste si nainstalovali pomocí vestavěného Správce Rozšíření nebo které vytváříte
 • userdata/editor - soubory map a scénářů vytvořený pomocí vestavěného editoru map
 • userdata/saves - složka obsahující soubory s uloženýma hrama
 • userdata/cache - automaticky vytvořené soubory s cache
 • userdata/preferences - soubor ve formátu prostého textu, který obsahuje všechny vaše uživatelská nastavení

Poznámka: V některých specifických systémech (některé linuxy) se soubor s nastavením ukládá do ~/.config/wesnoth

Adresář doplňků je zvláště užitečný. Pokud chcete pracovat s doplňkovými scénáři a taženími, tak budete potřebovat nastavit vaše vlastní rozšíření. Pokyny k tomu, jak to udělat, najdete ve Struktuře Rozšíření (en). Několik stránek na této wiki předpokládá, že jste tak již učinili a odkazují na relaticvní cesty.

Jak se tam dostat

Windows

 • Windows 2000/XP: My Documents\My Games\Wesnoth<version>
 • Windows Vista/7/8/10: Documents\My Games\Wesnoth<version>

Poznámka: Výše uvedené platí pouze tehdy, pokud jste při instalaci nezaškrtli "Ukládat data do instalační složky". Pokud jste tak učinili, tak mějte na paměti, že na Windows Vista a pozdější může být zápis do složky s uživatelskými daty přesměrován do "Virtual Store", většinou v C:\Users\yourname>\AppData\Local\VirtualStore\Program Files\Battle for Wesnoth <version>. Virtual Store je skrytý a může být zobrazen když napíšete "shell:local appdata" do 'adresního řádku' v Průzkumníkovi souborů.

Mac OS X

 • ~/Knihovna/Application Support/Wesnoth_<version>

Poznámky: Od OS X 10.7 je složka Knihovna skrytá. K zobrazení Knihovny můžete stisknout klávesu alt/Option a vybrat 'Jít do', nebo vyberte Jít > Jít do Složky… a napsat cestu sem.

Linux

 • ~/.local/share/wesnoth/<version>

V terminálu můžete použít příkaz wesnoth --config-path , terý Vám zobrazí cestu k domovské složce.

BSD

 • Stejné umístění jako v Linuxu.

Podívejte se také na

This page was last edited on 7 April 2018, at 06:52.